سلامت سرا

عسل سبد گون خالص

  • کد محصول: عسل سبد گون خالص
  • واحد:
  • موجودی: 48
  • قیمت 150,000تومان


مصرف عسل با موم برای سلامتی مفيد است و خواص درماني دارداز قدیم عسل با موم طبيعي براي بهبود بيماري‌ها زیادی مفيد شناخته شده است زیرا عسل باموم به دلیل داشتن انواع آنتي‌بيوتيك طبیعی و آنزيمهای مفید مثل دياستاز ضدميكروب و باکتری مي‌باشد. همچنین َعسل باموم علاوه بر موارد فوق الذکر، به دلیل موجود بودن آنتي‌آكسيدان‌هاي زیاد براي سلامتی قلب و عروق و انواع سرطانها به ویژه ناراحتی های معده و روده بسیار مفيد است.

تذکر: عسل با موم طبیعی قابل مصرف برای خوراکی بهتر است نه خیلی تیره و نه خیلی سفید باشد.

 


 از مصارف دیگر عسل با موم طبيعي به این موارد میتوان اشاره نمود.

1-   محافظت پوست دست و صورت از پيري

2-   پاک کننده دستگاه گوارش از عفونتها و باکتریها مثل باکتری هليكوباكتر

3-   صمغ موجود در عسل با موم طبیعی از سفت شدن رگها جلوگیری کرده و حالت طبیعی ارتجاعی آنها را حفظ و افزایش میدهد و موجب کاهش فشار خون میگردد.

4-   عسل با موم طبیعی به دلیل افزایش خون رسانی به تمام اعضاء به ویژه مغز و اعصاب موجب آرامش اعصاب و افزایش حافظه میشود.

5-   در داخل عسلهای با موم طبیعی تیره رنگ ماده ای به نام بره موم(ترموم) وجود دارد که به دلیل خاصیت ضد سرطانی و ضد قارچی قوی آن برای بیماران سرطانی بسیار مفید میباشد

6-   مصرف عسل با موم برای سلامت دندانها داری اهمیت زیادی است و از پوسیدگی دندانها جلوگیری میکند به همین دلیل در برخی کشورهای پیشرفته از موم عسل طبیعی خمیردندان تهیه شده است.

7-   عسل با موم یا موم تنها را میتوان برای ماسک صورت استفاده نمود که باعث شادابی و جوانی پوست میگردد.

8-      عسل با موم طبیعی داری مقداری از ويتامين‌هاي گروه B و ويتامين C و اسيد كلوكورنيك مي‌باشد و جدا کردن موم‌ طبیعی از عسل باعث كاهش ويتامين‌ها و ساير مواد مغذی طبيعي از آن مي‌گردد.

9-   عسل با موم طبیعی برای بهبود یبوست و اسهال و اسهال خونی بسیار مفید است.

 

یادآوری: درست است که عسل با موم طبیعی خاصيت ضدميكروبي و باکتری زیادی دارد ولي ممکن است در برخی موارد نادر به اسپور عامل بوتوليسم آلوده شده باشد و به همين علت از مصرف آن براي كودكان زير يك سال خودداری شود ولی عسل شهد را با کمی حرارت دادن میتوان به کودکان زیر یکسال به راحتی مصرف نمود.

عسلهای با موم انواع مختلف دارد که به شرح زیر میباشد.

 

الف) عسل با موم سبد طبیعیمنظور از عسل سبد نوع کندوی آن میباشد که همان کندوهای بومی است که از شاخه های کوچک درخت بید بافته میشود

داخل کندوی سبدی یا بومی چون استوانه ای است  زنبور ها شروع به بافتن موم  از سقف میکنند و موم بصورت گرد در میاید  این مومهای بافته شده  ظریف و نرم میباشد  ولی موم کندوهای مدرن یا امروزی بصورت صفحه مستطیلی و آجدار میباشد که توسط کارخانه درست شده و زنبور بانشستن روی آن شروع به بافتن میکند و در هر دو کندو اعم ازبومی و مدرن کیفیت موم  فرقی نمیکند فقط ظریف بودن آن باعث جلب توجه مصرف کننکدگان گردیده است و هیچگونه فرقی میان  عسل سبد یا کندوی مدرن ندارد مگر ظریف بودن موم سبد.

موم سبد تماما توسط زنبوران بافته میشود ولی در کندوی مدرن جهت جلوگیری از اتلاف انرژی زنبورها ، صفحه مومی اضافه میشود به همین دلیل کندوهای بومی کارایی اقتصادی ندارد ومعایبشان زیاد و نگهداری آن بصورت تجاری مقرون به صرفه نیست  و حداکثر عسل تولیدی آنها 6 کیلو میباشد ولی در کندوی صنعتی تا 100 کیلو هم میتوان عسل برداشت کرد.

 

ب) عسل با موم رامکا طبیعی


با توجه به اینکه زنبور عسل برای ساخت موم انرژی و عسل زیادی(برای ساخت هر کیلو موم 12 کیلو عسل نیاز است) صرف میکند برای کاهش زمان ساخت موم ورقه های از جنس موم طبیعی تهیه شده و الگوهای 6 ضلعی روی آن با قالب مخصوص حک شده که زنبورهای کارگر با پیروی از این الگوها ادامه موم سازی را انجام میدهد و این امر باعث کاهش مصرف عسل توسط زنبورها شده و مقدار تولید عسل در این روش افزایش می یابد و عسل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه میگردد.در این روش با کوچ به موقع زنبورستان تا 150 کیلو گرم میتوان از هر کندو عسل استخراج نمود.

ج) عسل با موم گرد (چمبره)در این روش تولید عسل که روشی مابین عسل سبد و عسل رامکا میباشد از تخته های گرد شده و چسبیده به تخته رامکا جهت تولید عسل با موم گرد استفاده میشود در این روش میتوان ورقه آماده را به صورت گرد به دایره رامکا چسباند یا بدون موم استفاده کرد که بهترین روش استفاده از یک تکه ورق موم میباشد که جهت شروع کار زنبور بهتر است چسبانده شود.


تذکر: تمام عسلهای تهیه شده توسط سلامت سرا دارای آنالیز بوده و کاملاً به روش درست تهیه شده و در تولید عسل شکر استفاده نشده است و تنها در برخی موارد در زمان موم سازی به خاطر سرعت بخشیدن به عمل موم سازی با مقداری شربت تغذیه شده اند.

 

نویسنده: عباس محرمی 

محقق حوزه مواد غذایی سالم و ارگانیک

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب